V administrativním centru Hyundai Motor Manufacturing Czech s.r.o. (HMMC) v Nošovicích, proběhla pod záštitou a za účasti náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje (MSK) Mgr. Stanislava Folwarczného, konference na téma Elektromobilita nejen ve vzdělání. Panelové diskuze se zúčastnili zástupci byznysu, kraje a také vzdělávacích institucí.
Důležitost inovace středoškolského odborného vzdělávání pro potřeby moderního technologického světa popsali náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro školství Mgr. Stanislav Folwarczny a primátor města Ostravy Mgr. Jan Dohnal. Oba se shodli, že je nutné intenzivněji propojovat sféru byznysu a školství a optimalizovat studijní obory na základě skutečné poptávky a potřeb zaměstnavatelů v MSK.
Předseda představenstva Moravskoslezské Technologické Akademie (MTA) Ing. Jan Meca, hovořil o potřebě inovací ve středoškolském odborném vzdělávání, náročnosti změn v tomto oboru, a představil roli MTA. V budoucnu se bude klást stále větší důraz na specifické vzdělávání, zejména ve středoškolském odborném sektoru. Střední školy zaostávají v tempu inovací, zatímco technologický pokrok na straně firem postupuje velmi rychle. Právě proto vznikla MTA, která má za cíl spojovat odborníky a učitele a vytvářet moderní vzdělávací pomůcky, které mohou pedagogové získat včetně doprovodných materiálů zcela zdarma a okamžitě je využít při výuce.
Kromě této diskuze Ing. Milan Zdvyhal představil i praktickou ukázku EduBoxu na téma Future Mobility. V konferenčním sále se skrze rozšířenou realitu před účastníky objevil model elektromobilu, který bylo možné detailně prozkoumat.
Ve vestibulu byly vystaveny další dva EduBoxy. První z nich, prezentovaný Ing. Martinem Kavanem, navázal na prezentaci Ing. Milana Zdvyhala a zaměřil se na Future Mobility z pohledu výroby, distribuce a spotřeby elektrické energie. Druhý EduBox, který zde představil Ing. Tomáš Húsek, se věnoval robotice a účastníci si mohli tuto vzdělávací pomůcku i prakticky vyzkoušet.
Zástupce HMMC Petr Michník představil proces výroby a profil potenciálních zaměstnanců. Zajímavostí jeho panelu byl počet robotů, kteří se v HMMC podílejí na celkové výrobě, aktuálně je jich 385 a jejich počet bude dále narůstat. Díky této automatizaci se v HMMC vyrobí za jednu hodinu 66 vozidel. Potřebu inovací ve středoškolském vzdělávání potvrdil také zástupce společnosti ČEZ Ing. Vladislav Sobol. Dalšími účastníky panelové diskuze byli zástupce Moravskoslezského paktu zaměstnanosti v osobě jeho ředitele Martina Navrátila a VŠB-TUO, kterou zastupoval Jakub Štolfa z Fakulty elektrotechniky a informatiky.
Tato akce byla možná díky projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání – CZ.10.03.01/00/22_003/0000072, který nám umožňuje se dále vzdělávat a díky tomu přinášet inovace do našich vzdělávacích programů.