25. 03. 2025

Setkání s odborníky z MŽP a SFŽP: Společně měníme tvář odborného vzdělávání

P1064235 | Setkání s odborníky z MŽP a SFŽP: Společně měníme tvář odborného vzdělávání

Společně měníme odborné vzdělávání: Setkání se zástupci MŽP, SFŽP a odborníky v Bruntále

V pondělí 24. 3. 2025 se v sídle Moravskoslezské Technologické Akademie (MTA) v Bruntále uskutečnilo významné setkání zástupců Ministerstva životního prostředí (MŽP)Státního fondu životního prostředí (SFŽP) a dalších odborníků z oblasti vzdělávání a průmyslu. Cílem bylo ukázat, jak se díky inovacím daří posouvat střední odborné školství k potřebám moderní praxe a jakou roli v tom hrají EduBoxy a technologické nástroje MTA.

EduBoxy jako most mezi školou a praxí

Během dne jsme představili aktuálně vyvinuté EduBoxy, které slouží jako praktické vzdělávací moduly propojující teorii s reálným světem technologií a průmyslu. Každý z EduBoxů vzniká ve spolupráci s odborníky a firmami, což zajišťuje jeho aktuálnost a přímou návaznost na reálné pracovní procesy. Hosté si mohli prohlédnout nejen výukové moduly zaměřené na robotiku, automatizaci nebo kybernetickou bezpečnost, ale i jejich využití v praxi.

P1064263 Enhanced NR | Setkání s odborníky z MŽP a SFŽP: Společně měníme tvář odborného vzdělávání
Ukázka nejnovější pomůcky z EduBoxů Future Mobility – rozložený model Led světlometu

CLS a laboratoře pro budoucnost

Součástí programu byla také prezentace Collaborative Learning System (CLS) – výukového systému, který podporuje týmovou práci, projektové řízení a samostatné myšlení žáků. V moderních laboratořích pro vývojáře, mediální dovednosti a technické projekty si pak hosté mohli na vlastní oči prohlédnout prostředí, kde žáci pracují na reálných úkolech a získávají zkušenosti, které využijí v budoucí profesní dráze.

Spolupráce s průmyslem jako klíč k úspěchu

Významnou část setkání tvořila diskuze o propojení škol a firemního sektoru. Představili jsme firmám i zástupcům státní správy konkrétní spolupráce, které nám pomáhají držet krok s nejnovějšími trendy a požadavky praxe. Firmy jako HELLA, Schaeffler, ABB nebo Bosch se přímo podílejí na tvorbě EduBoxů a přinášejí do škol své know-how i technologické zázemí.

Budoucnost odborného vzdělávání

Zástupci MŽP a SFŽP ocenili nejen technologickou úroveň vybavení, ale především celkovou koncepci MTA, která usiluje o systematické zlepšování odborného vzdělávání v kraji. Během diskuze se řešila i témata jako udržitelnost ve výuceenvironmentální rozměr technického vzdělávání nebo potřeba rozšiřovat povědomí o těchto inovacích mezi další školy a firmy.

Závěr setkání

Setkání v Bruntále potvrdilo, že spojení odborného školství, firem a veřejného sektoru je cestou, jak skutečně připravit žáky na náročný trh práce. EduBoxy, CLS i spolupráce s průmyslovými partnery jsou nástroje, které umožňují přenášet zkušenosti z reálného světa přímo do školních lavic.

Tento projekt byl realizován díky podpoře z Projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání – CZ.10.03.01/00/22_003/0000072 je realizován z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) Státního fondu životního prostředí.