02. 05. 2024

Exkurze MTA v Maxion Wheels Czech

Vystrizek 5 | Exkurze MTA v Maxion Wheels Czech

Kde se setkávají pánve, pece a rentgeny?

Dne 2. května 2024 se tým tvůrců vzdělávacích obsahů, našich EduBoxů, vydal na odbornou exkurzi do společnosti Maxion Wheels Czech s.r.o., předního výrobce hliníkových kol. Osmičlenný tým, skládající se ze specialistů na strojírenství, automatizaci a robotiku spolu s expertkami na soft-skills, měl možnost nahlédnout pod pokličku moderní výroby.

Exkurze vedl Ing. Pavel Lipina, Engineer Manager Alukola, který nás s velkým zaujetím provedl celým výrobním procesem. Obvyklé termíny jako pánve, pece a rentgeny pro nás získaly nový rozměr a nečekanou souvislost.

Seznámili jsme se s pánvemi schopnými pojmout až 800 kg roztaveného hliníku — situace, kdy se ve vlastním zájmu chcete vyhnout vysokozdvižnému vozíku převážejícímu právě takovou plnou pánev, je tedy více než jasná.

Prohlédli jsme si různé typy pecí, od tavících přes udržovací až po žíhací, a také jsme byli svědky fascinujícího využití rentgenového záření pro kontrolu každého vyrobeného kola. Navštívili jsme i robotickou lakovnu, kde se dnešní kola dokončují nejen jako hliníková, ale i v barevném provedení pro potěchu oka nás zákazníků.

Tato exkurze byla nejen příležitostí prohlédnout si výrobní linky a seznámit se s procesem vlastní výroby, ale také příležitostí pro naše spolupracovníky, aby získali cenné informace pro další vývoj EduBoxů – inovativních vzdělávacích materiálů pro středoškolské učitele a jejich žáky technických oborů.

Na závěr bych chtěl jménem celého týmu poděkovat Ing. Lipinovi a celému kolektivu Maxion Wheels Czech z Ostravy za jejich vstřícnost a otevřenost, která umožnila tuto návštěvu realizovat. Jejich ochota a nadšení pro obor jsou inspirací pro nás všechny a přináší nové podněty do nově připravovaného vzdělávacího obsahu.

Tato aktivita je financována v rámci projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání CZ.10.03.01/00/22_003/0000072.

Jan Kelar, DiS. – Koordinátor klíčových aktivit