19. listopadu 2024 zavítala Moravskoslezská Technologická Akademie (MTA) na Střední školu a Vyšší odbornou školu Kopřivnice. Cílem návštěvy bylo představení moderních vzdělávacích nástrojů a přiblížení vize propojení středoškolské výuky s aktuálními technologickými trendy.
EduBoxy Future Mobility: Praktická inspirace pro žáky
Hlavním bodem programu byla prezentace EduBoxů. Ty přinášejí a vysvětlují aktuální témata, například oblast Future Mobility. Představeny byly aplikace v rozšířené realitě a náhled herní aplikace, určené žákům i učitelům. Téměř 60 žáků mělo příležitost nahlédnout do světa budoucí mobility prostřednictvím interaktivních materiálů, které propojují teorii s praxí. EduBoxy jsou již zpracovány pro řadu oblastí, jako již zmíněná elektromobilita, využití fotovoltaických panelů v moderních domácnostech nebo základní orientaci v tématu energetické gramotnosti. Žákům nabízejí praktický pohled na jejich budoucí kariérní možnosti.
Prezentace MTA: Podpora pro odborné školy
Po programu pro žáky proběhla přednáška zaměřená na pedagogy a vedení školy. Předseda představenstva MTA Jan Meca, představil činnost MTA a její poslání v oblasti podpory technického vzdělávání a podnikavosti. Diskutovalo se o možnostech spolupráce, zejména o sdílených studijních materiálech, které by mohly odborným školám usnadnit přípravu a výuku technických předmětů. Tato myšlenka byla velmi dobře přijata, zejména ředitelem školy Jiřím Pišteckým, který ocenil potenciál těchto nástrojů pro efektivnější vzdělávání.
Přidaná hodnota pro školy i žáky
Roadshow MTA v Kopřivnici potvrdila, že zprostředkování nejnovějších technologií formou moderních vzdělávacích nástrojů, může výrazně zefektivnit přípravu žáků na uplatnění na dynamickém pracovním trhu. Současně ukázala, že sdílené studijní materiály a spolupráce mezi školami mohou být klíčem k posunu technického vzdělávání na vyšší úroveň. Návštěva MTA v Kopřivnici byla dalším krokem k posílení spolupráce s odbornými školami a k rozvoji vzdělávání, které odpovídá současným i budoucím potřebám trhu práce.
I tato návštěva proběhla díky podpoře z Projektu TPA – Inovační centrum pro transformaci vzdělávání – CZ.10.03.01/00/22_003/0000072. Projekt je realizován z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) Státního fondu životního prostředí.